Technika vládne svetu. Na trhu sú rôzne tablety, mobily a dokonca aj smart hodinky pre deti. Je preto zvláštnosťou, keď si otvorí knihu a samostatne číta. Chceli by ste aj vy, aby vaše dieťa malo rado knižky? Najlepším spôsobom ako prebudiť lásku k čítaniu je diskusia práve prečítaného. Overíte si tak zároveň, či bola kniha naozaj poctivo prečítaná. Niekedy je však treba trochu kreativity a rafinovanosti, aby tomu dietka prišli na chuť.
Už od bábätka môžete vytvoriť rituál a nahlas čítať napríklad pred spaním alebo počas kúpania sa. Aby ste sa vyhli stereotypu, čas od času si vymeňte role. Môžete si vytvoriť vlastný čitateľský klub a diskutovať o knihách, časopisoch alebo inej literatúre. Áno, časopisy sa počítajú tiež. Hlavne tie tínedžerské sú dorastu bližšie témou, ktorú rozoberajú. Cvičíte tak aj pozornosť.
Pre školákov môže byť zaujímavé značenie počtu prečítanej literatúry. Môžete počítať za mesiac, týždeň, rok. Záleží na šikovnosti. Môžete si zvoliť sladkú odmenu za dosiahnutie určitého počtu alebo môžete dáta kreatívne využiť a zostrojiť graf.
Čítajte deťom na neobvyklých miestach, ktoré korešpondujú s textom. Napínavé časti môžete predčítať doma pod perinou s baterkou, tie obyčajnejšie na lúke v parku, na lavičke v meste alebo napríklad v záhrade. Všetci vieme aká je detská fantázia a kreativita. Ak sa ešte oblečiete ako postava, o ktorej práve čítate vytvoríte unikátny zážitok a veľmi silnú dobrú asociáciu medzi dieťaťom a literatúrou.
A hlavne, buďte príkladom. Nenechávajte si dobrú knihu až na večer keď škriatkovia odpadnú vo svojich posteliach. Mladí sa najlepšie učia napodobňovaním a „obkukávaním“. Aj preto je dôležité, aby svoje obľúbené knižky mali neustále k dispozícií na mieste, kde sami dočiahnu. Tento bod však neodporúčame pri úplne maličkých deťoch, klasické paperbacky by mohli potrhať a z toho by mamička veru šťastná nebola.